English

TR2011/0327.21-05-01-001
HAVZA KORUMA EYLEM PLANLARININ
NEHİR HAVZASI YÖNETİM PLANLARINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN TEKNİK YARDIM

Kıyı sularında izleme faaliyetleri

Eylül, 2016.- Kıyı sularındaki izleme kampanyası 23 Ağustos tarihinde Susurluk Havzası’nda başladı. Sonraki günlerde örnekleme yapan ekip olarak; kimyasal, biyolojik ve hidromorfolojik kalite unsurlarını analiz etmek amacıyla izleme noktalarına örnek almaya gittik.

Susurluk Havzası’ndaki Arapçiftliği lagününde örnekleme yaparken içerisinde bol miktarda vejetasyon, balık, balıkçıl, flamingo ve bir kara leylek gördüğümüz sığ sularda bulduk kendimizi. Ertesi gün ise denizde kıyı sularında örnekleme çalışması gerçekleştirdik. Kurşunlu, Karacabey’den pek çok cesur balıkçı bulduk ve 4-5 notla yelken açtıktan bir süre sonra 8 düğüme çıktı. Dalgıçlar flora için, ekibin diğer kalanı ise fitoplankton, makro-omurgasız ve kimyasal analiz için su örneklerini çok zor koşullarda alarak büyük bir iş başardı. Ancak daha sonra güzel bir yerde lezzetli bir balık eşliğinde yenen öğle yemeği ile herkes çalışmanın acısını çıkardı.

Üçüncü gün ise nehir ağzının tam ucunda yer alan geçiş sularında örnekleme yapmak amacıyla nehir kıyısından botla ayrıldık. Rüzgarlı da olsa bu hava şartları, bir önceki gün Marmara Denizi’nde karşılaştığımız dalgaların yanından bile geçemezdi.

Biyoloji Kilit Uzmanı

Bu yayın Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Yayının içeriğinden yalnız Tragsatec liderliğindeki konsorsiyum sorumlu olup, yayın hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.