English

TR2011/0327.21-05-01-001
HAVZA KORUMA EYLEM PLANLARININ
NEHİR HAVZASI YÖNETİM PLANLARINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN TEKNİK YARDIM

RIBAMAP (Nehir Havza Yönetimi Planları) için umut verici bir başlangıç

Temmuz, 2015-. RIBAMAP. Ne anlama gelmektedir? Yeni bir müzik grubu, yeni bir içecek ya da uzak bir ülkedeki bir şehir mi? Ya da coğrafi haritalar hazırlamakta uzman, google haritalar ile aşık atacak bir rakip firmanın adı mı? Bu dediklerimiz İngilizcede harita anlamına gelen ‘map’ kelimesi RIBAMAP içinde yer aldığı için mantıklı gelebilir. Ama malesef bu saydıklarımızdan hiçbiri değil RIBAMAP.

RIBAMAP, Türkiye’de nehir havza yönetimi konulu yeni bir projenin adı. Bu proje, Türkiye’deki Büyük Menderes, Konya, Susurluk ve Meriç-Ergene olmak üzere toplam dört havzada nehir havza yönetim planlarını ortaya koyacak. Bu planlar AB su mevzuatına tamamen uyumlu halde olacak ve planlar 2017 sonu itibariyle hazır hale gelecek. Bunun ardından Türkiye’de sudan sorumlu makamlar, bu nehir havzalarında planların uygulanmasından ve su kütlelerinin durumunun iyileştirilmesinden sorumlu olacak. Proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmekte ve Tragsatec, Initec ve Ambisat olmak üzere üç İspanyol şirketi ve Su-Yapı olmak üzere bir Türk şirketi tarafından yürütülmektedir. Bu da, aşağı yukarı aynı iklime sahip iki ülkenin birlikte çalışacağı anlamına gelmektedir ve eminin bu da projenin başarısını sağlayan bir unsur olacaktır. Tüm bunlarına yanı sıra, İspanya’nın yüzyıldan fazla bir nehir havza yönetimi geleneğinin olduğunu da belirtmek gerekir.

İşe Aralık 2014’te koyulduk ve şu ana kadar araştırmalar yapıldı, veriler toplandı, boşluk analizi, ekonomik analiz vb. pek çok çalışma gerçekleştirildi. Ayrıca projenin raporların çoğu projenin web sitesine de yüklenecek. 3 Şubat tarihinde aralarında Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 250 kişinin katılımıyla başarılı bir resmi açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Lütfen bu bloğu takip etmeye devam edin. Bu yıl içerisinde yapılacak olacak izleme ve havzaların karakterizasyonunun belirlenmesi gibi proje kapsamında ortaya konacak heyecan verici bazı çalışmalara burada yer verilecek. Burada yazılanları okumaktan zevk alacağınızdan eminim, pişman olmayacaksınız.

Sonuncu; ama bir o kadar da önemli bir konuyla yazımı sonlandırmak isterim. Allah aşkına nedir bu RIBAMAP? Nehir Havza Yönetim Planlarının İngilizce karşılığı olan ‘River Basin Management Plans’ ibaresindeki kelimelerden ortaya çıkarılan yeni bir kelime. Sizce de mantıklı, değil mi?

Bizimle iletişim halinde kalın ve düzenli aralıklarla Facebook, Youtube ve Twitter hesaplarımızdan da bizi takip edin.

Henk Sterk 

Bu yayın Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Yayının içeriğinden yalnız Tragsatec liderliğindeki konsorsiyum sorumlu olup, yayın hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.